ČLÁNKY & NOVINKY [#26]

ZMENY V REŽIME VSTUPU NA ÚZEMIE SLOVENSKEJ REPUBLIKY

#
#26Zmeny v režime vstupu na územie Slovenskej republiky

V kontexte medializovaných informácií možno od 09.07.2021 očakávať zmeny v režime vstupu na územie Slovenskej republiky. Podľa najnovšieho vývoja šírenia mutácií vírusu COVID-19 majú byť okrem iného zavedené nasledovné opatrenia:

Od pondelka 05. júla bude Slovensko v II. fáze podľa novo-zavedeného „alert-systému“. To bude znamenať zavedenie intenzívnych kontrol na hraniciach. Touto kontrolou prejde väčšina osôb vstupujúcich na územie Slovenska. Časy kontrol majú závisieť od kategórie (veľkosti, frekvencie premávky) hraničného priechodu. Niektoré malé, menej dôležité miesta na prekračovanie vnútorných hraníc sa uzavrú. Pri prekročení hraníc budú policajti kontrolovať zaočkovanosť a vyplnenie, resp. registráciu v systéme eHranica.

Ruší sa rozdelenie krajín podľa ich rizikovosti z pohľadu epidemickej situácie. Pri príchode zo zahraničia bude rozhodovať jedine to, či je človek očkovaný – iné kritériá budú platiť pre zaočkovaných, iné pre tých, čo zaočkovaní nie sú.

Povinnosťou pre každú osobu po prechode hranice bude registrovať sa v systéme eHranica, a pre neočkovaných ľudí bude povinná aj 14 dňová karanténa, resp. povinná 5 dňová karanténa ukončená negatívnym PCR testom.

Plne zaočkovanou osobou sa rozumie:

  1. Osoby po podaní vakcíny s dvojdávkovou schémou: 14 dní po podaní (15. deň) druhej dávky, platnosť 1 rok;
  2. Osoby po podaní vakcíny s jednodávkovou schémou: 21 dní po podaní (22. deň) vakcíny, platnosť 1 rok;
  3. Osoby po prekonaní ochorenia COVID-19: 14 dní po podaní prvej dávky vakcíny do 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19, platnosť 1 rok

Výnimky z kontroly má mať nákladná doprava, výnimku z očkovania majú mať tí ľudia, ktorí z naozaj vážnych zdravotných dôvodov nemôžu byť zaočkovaní a tehotné ženy, ktoré sa rozhodnú neočkovať sa. Všetky ostatné výnimky sa rušia, vrátane výnimiek v režime pendlerov – tí budú po novom rovnako potrebovať preukaz o zaočkovaní, inak budú musieť ísť do karantény.

Právny komentár

Prinášame týždenný komentár z rôznych oblasti práva, obchodu, podnikania a auditu. Snažíme sa podávať objektívny a nestranný pohľad na aktuálne témy, ktoré hýbu profesionálym svetom.

  • AutorAdmin
  • Dátum08.07.2021
  • Webwww.lexante.sk