Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozsudkom zo dňa 03.04.2025 vo veci Kulák proti Slovenskej republike rozhodol, že Slovenská republika porušila právo na súkromie advokáta. V rámci trestného konania, začatého proti advokátovi v súvislosti s podozrením z úplatkárstva a zneužívania právomocí advokát ako sťažovateľ namietal prehliadku jeho kancelárie a zaistenie počítača. Prehliadka jeho kancelárie sa uskutočnila ešte v októbri roku 2020, a to na základe telefonického súhlasu prokurátora.
Európsky súd pre ľudské práva vo svojom rozhodnutí konštatoval, že prehliadka kancelárie advokáta ako aj zaistenie jeho počítača mali formálny základ vo vnútroštátnom právnom poriadku. Súd zároveň uviedol, že prehliadka bola vykonaná za prítomnosti odborníkov a právnej zástupkyne sťažovateľa, pričom bol informovaný aj prokurátor.
Súd vo svojom rozhodnutí však upozornil na to, že v čase konania neexistovalo dodatočné súdne preskúmanie zákonnosti vykonanej prehliadky. Súd tiež upozornil na skutočnosť, že prokurátor navyše nemal nezávislé postavenie ako sudca a prítomnosť zástupcu Slovenskej advokátskej komory bola len formálna.
Európsky súd pre ľudské práva vo svojom rozhodnutí ďalej poukázal aj na problém so zaistením celého pracovného počítača advokáta, keďže neexistoval postup na ochranu materiálu s dôvernosťou medzi advokátom a klientom.
Podľa súdu príslušný znalec nesprávne abstrahoval viac údajov, než bolo potrebné. Zároveň počítač, ktorý bol zaistení v rámci zabezpečovania dôkazov v trestnom konaní, bol vrátený až po pätnástich mesiacoch, čím podľa súdu došlo k poškodeniu práce sťažovateľa.
Európsky súd pre ľudské práva preto v tejto súvislosti rozhodol o tom, že v danom prípade bolo porušené právo na súkromie a priznal sťažovateľovi náhradu škody vo výške 10 000 eur z titulu nemajetkovej ujmy a ďalších 3 125 eur ako náhradu nákladov konania.
Prinášame týždenný komentár z rôznych oblasti práva, obchodu, podnikania a auditu. Snažíme sa podávať objektívny a nestranný pohľad na aktuálne témy, ktoré hýbu profesionálym svetom.