ČLÁNKY & NOVINKY [#16]

PREHĽAD PROTIPANDEMICKÝCH OPATRENÍ A NAJDÔLEŽITEJŠÍCH ZMIEN OD PONDELKA 26. APRÍLA

#
#16Prehľad protipandemických opatrení a najdôležitejších zmien od pondelka 26. apríla

Celoslovenský COVID automat zostáva v bordovej farbe a stále platí celonárodný III. stupeň varovania. Napriek tomu však nastanú zmeny v opatreniach.

Najdôležitejšie zmeny:

 1. Od pondelka nebude podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej fáze. V bordovej fáze ich bude 22, červených bude 52 a v ružovej fáze ich bude päť.
 2. V okresoch v treťom stupni varovania (bordová fáza) platí test sedem dní.
 3. V okresoch v druhom stupni varovania (červená fáza) platí test 14 dní.
 4. Obnovuje sa školské vyučovanie vo všetkých školách a prevádzka všetkých školských zariadení v súlade s podmienkami regionálneho COVID AUTOMAT-u.
 5. Školské vyučovanie v školách, v ktorých sa na regionálnom princípe COVID AUTOMAT-u neobnoví školské vyučovanie (napr. v okrese zaradenom do IV. stupňa varovania), zostáva naďalej mimoriadne prerušené a pokračuje dištančné vzdelávanie. Rovnako platí regionálny princíp aj pre obnovu prevádzky alebo mimoriadne prerušenie prevádzky školských zariadení.
 6. Bude povolená konzumácia jedál v priestoroch vonkajších terás kaviarní a reštaurácií (medzi stolmi musia byť dvojmetrové rozostupy).
 7. Fitnescentrá už môžu prijímať zákazníkov. Maximálne šesť a jedného minimálne na 15 metrov štvorcových.

Naďalej zostáva v platnosti:

Nosenie rúšok a pobyt v prírode:

 1. Pobyt v prírode je povolený aj mimo okresu.
 2. Rúško a respirátor sú v interiéri povinné, v exteriéri nie je povinné mať prekryté horné dýchacie cesty, a to v prípade osôb, ktoré sú vzdialené najmenej päť metrov od ostatných osôb, s ktorými nežijú v spoločnej domácnosti.

 

Prevádzky:

  • Obchody, služby a nákupné centrá sú otvorené, vstup možný s platným testom. Detské kútiky a sedacie sekcie sú uzavreté. 
  • Ubytovacie zariadenia môžu fungovať bez reštaurácií a využívania spoločných priestorov, ubytovanie zo spoločnej domácnosti možné pre max. 2 dospelé osoby na 1 izbe alebo členovia 1 domácnosti v samostatnej izbe so sociálnym zariadením. Test pri nástupe do ubytovania a povinné testovanie zamestnancov.
  • Kúpaliská a plavárne môžu otvoriť v prípade, že dodržia podmienky uvedené vo vyhláške.
  • Kuchyne a výdajne stravy v zdravotníckych zariadeniach a školách sú otvorené, ak nie je možné v týchto zariadeniach spoločného stravovania zabezpečiť konzumáciu jedál inak. 
  • Zariadenia prevádzok starostlivosti o ľudské telo sú otvorené a budú musieť po každom zákazníkovi dezinfikovať pracovné miesto, čomu majú prispôsobiť aj časový harmonogram prevádzky. 
  • Múzeá, galérie a výstavné siene môžu organizovať výlučne individuálne prehliadky.
  • Teoretický výcvik a praktická výučba autoškôl je povolená za splnenia hygienických podmienok uvedených vo vyhláške.
  • V knižniciach je povolený výdaj a vrátenie kníh "cez okienko". Spoločné čítanie kníh je povolené s maximálnym počtom 6 účastníkov.

Hromadné podujatia

  1. Povoľujú sa hromadné podujatia do 6 osôb.
  2. Vyhláška stanovuje podmienky pre bohoslužby, obrady krstu, cirkevné a civilné obrady sobáša a pohrebu
  3. Počet návštevníkov v kostole alebo obdobnom priestore v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden návštevník na 15 m2 z plochy priestoru určeného pre návštevníkov. Ak táto plocha nedosahuje 90 m2, môže sa tu nachádzať najviac 6 návštevníkov. Do počtu zúčastnených sa nezapočítavajú deti do 10 rokov v sprievode dospelej osoby.
  4. Profesionálny šport povolený bez divákov / bez obecenstva. Do limitu počtu osôb sa nezapočítava jeden tréner.
Právny komentár

Prinášame týždenný komentár z rôznych oblasti práva, obchodu, podnikania a auditu. Snažíme sa podávať objektívny a nestranný pohľad na aktuálne témy, ktoré hýbu profesionálym svetom.

 • AutorAdmin
 • Dátum25.04.2021
 • Webwww.lexante.sk